Pierwszy motocykl

Pierwszy motocykl – jaki powinien być?

Kupno pierwszego motocykla może być nie lada wyzwaniem, ponieważ nie zawsze wiemy, na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę i czego tak naprawdę oczekujemy od naszego jednośladu. W dobie Internetu jest to o tyle łatwiejsze, że mamy dostęp do licznych artykułów, opinii i komentarzy, którymi możemy się w jakimś stopniu kierować. Jednak jeżeli chcemy się w jakieś kwestii poradzić, to dużo lepszą opcją niż czytanie komentarzy anonimowych internautów jest zatelefonowanie do sklepu zajmującego się sprzedażą motocykli i części motocyklowych i porozmawianie ze sprzedawcami, którzy będą najlepszymi ekspertami w tej dziedzinie. Udzielą odpowiedzi na wiele nurtujących pytań i tym samym rozjaśnią sytuację oraz ułatwią dokonanie wyboru. Bo wiele osób, które przymierza się do kupna pierwszego w swoim życiu motocykla skupia się na silniku i jego pojemności, a w praktyce okazuje się, że to nie ona jest najważniejsza. Tak naprawdę kluczowe pytanie, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć przed zakupem dotyczy tego, do jakich celów zamierzamy używać jednośladu…

 

Motocykl i jego przeznaczenie

Młodzi ludzie, którzy ledwie stali się pełnoletni najczęściej marzą o szybkich motocyklach, czyli tak zwanych ścigaczach. Z kolei osoby nieco starsze, bardziej dojrzałe i z bagażem życiowych doświadczeń od ścigaczy wolą motocykle, które umożliwiają wielogodzinne, spokojniejsze podróże. I wbrew pozorom to, gdzie zamierzamy jeździć motocyklem, jak długo i mówiąc kolokwialnie, co nas najbardziej kręci wpływa na rodzaj motocykla, jaki powinniśmy nabyć. Do wycieczek turystycznych związanych z wielogodzinną jazdą, często z osobą towarzyszącą najlepiej sprawdzą się cruisery lub choppery. Dlaczego? Powodem jest przede wszystkim wygodna pozycja podczas jazdy oraz stosunkowo spokojna praca silnika, co przekłada się bezpośrednio na komfort podróży… W przypadku ścigaczy takie kilkugodzinne wypady będą zdecydowanie mniej komfortowe ze względu na pozycję oraz hałas. Ale jeśli preferujemy krótkie trasy i marzymy o szybszym jednośladzie, którym chcemy poruszać się po ulicach miast, to możemy rozważyć na przykład zakup motocykla supermoto o małej pojemności. Warto też zrobić rozeznanie, jakie będziemy ponosili koszty eksploatacyjne przy konkretnym modelu, na jakiej półce cenowej są do niego części motocyklowe itp. 

 

O tym warto wiedzieć

Jak już wspomniano kupując pierwszy motocykl należy zastanowić się po jakich drogach głównie zamierzamy się na nim poruszać. Dlaczego to takie ważne? Otóż dlatego, że szybki i sportowy jednoślad,  który między innymi ma bieżnik opon świetnie sprawdzający się podczas szybkich przejażdżek na drodze asfaltowej, nie będzie nadawał się do jazdy wiejskimi drogami, pełnymi dziur i nierówności. Kolejną ogromnie istotną kwestią, z której nie wszyscy zdają sobie sprawę jest wysokość siedzenia. Stąd też nie powinniśmy zamawiać jednośladu w ciemno, widząc go jedynie na zdjęciu czy w katalogu bez wcześniejszej „przymiarki”. Jest to ważne, ponieważ wiąże się z bezpieczeństwem, a mianowicie osoba kierująca motocyklem powinna mieć możliwość swobodnego postawienia stóp na podłożu. Bo jak inaczej bezpiecznie zatrzymać pojazd i przykładowo stać na światłach? Nie da się, jeżeli motocykl będzie za wysoki, a my nie będziemy sięgali stopami do podłoża. Ostatnią kwestią o jakiej z całą pewnością warto wspomnieć jest masa motocykla. W przypadku pierwszego jednośladu nie powinna być ona zbyt duża, ponieważ takim motocyklem będzie się trudniej manewrowało. Ponadto jeżeli dojdzie do ewentualnego przewrócenia, wówczas możemy mieć problem z podniesieniem pojazdu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *