Kask,  Kolor,  Kupno,  Motocykle

Na co warto zwrócić uwagę, kupując kask motocyklowy?

Mogłoby się wydawać, że kupno kasku to nic trudnego. Idziemy do sklepu, albo wchodzimy w asortyment sklepu internetowego i wybieramy wśród tego, co nam się podoba. Ale czy walory estetyczne, to najważniejsza kwestia, jaką powinniśmy się kierować kupując kask motocyklowy? Bez wątpienia nie! Bo przecież w grę wchodzi nasze bezpieczeństwo. Dlatego też powinniśmy kierować się zupełnie czym innym. Nie masz pojęcia czym konkretnie? Nic nie szkodzi! Po przeczytaniu tego artykułu gwarantujemy, że wiele się rozjaśni, a zdobyta wiedza będzie bardzo pomocna i cenna przy wybieraniu właściwego kasku. Takie akcesoria motocyklowe typu kask mają bardzo szeroki rozstrzał cenowy. W grę wchodzi różnica, która między jednym a drugim modelem może sięgać nawet kilkaset złotych, a czasami i ponad tysiąc. I co prawda nie musimy od razu sięgać po ten z najwyższej półki, bo przecież wiele osób może po prostu na taki egzemplarz nie stać, ale… Nie wybierajmy najtańszych kasków. Dlaczego? Z bardzo prostego powodu. Zwykle takie modele wykonane są ze słabej jakości materiałów, które mogą nie gwarantować odpowiedniej ochrony w trakcie kolizji czy upadku. Dlatego też starajmy się wszystko wypośrodkować, poczytać o danym kasku, o jego jakości i dopiero na tej podstawie dokonujmy wyboru…

 

Kask i jego skorupa

Najtańsze kaski motocyklowe z jakimi możemy spotkać, to takie, które wykonane są z plastiku. Choć i tutaj dokonuje się pewnego podziału. Najgorszej jakości będzie plastikowy kask z termoplastiku, nieco lepszy okaże się egzemplarz wykonany z ABS, a najlepszy wśród plastikowych kasków będzie ten, do którego produkcji wykorzystano poliwęglan. Natomiast jeśli zależy nam na jakości i gwarancji odpowiedniego bezpieczeństwa, to powinniśmy sięgnąć po laminaty. Tutaj wyróżniamy włókno szklane, włókna węglowe, Kevlar oraz kompozyty. Jeżeli lubimy szybką jazdę i poruszamy się na motocyklu sportowym to warto zainwestować w kask nieco więcej i wybrać model wykonany co najmniej z włókna szklanego. Prawdą jest, że na kasku nie powinno się oszczędzać, ponieważ chodzi o nasze bezpieczeństwo i zdrowie. A to jest bezcenne. 

 

Wyściółka i wizjer

Jeżeli chodzi o wyściółkę, to na rynku dostępne są kaski z jej dwoma rodzajami. Tańsze z wyściółką standardową i droższe z termoaktywną. W przypadku tańszej, bawełnianej wersji, będziemy mogli odczuwać dyskomfort związany ze zwiększoną potliwością, jak również trudniej będzie ją utrzymać w czystości. Z kolei wyściółka termoaktywna ma tę zaletę, że odprowadza wilgoć, co daje uczucie komfortu. Niektóre droższe modele mają odpinaną wyściółkę, co jest bardzo praktyczne, ponieważ możemy ją odpiąć, wyprać, aby znów była czysta i pachnąca, jakbyśmy dopiero co przynieśli kask ze sklepu… A teraz kilka słów o wizjerze. Że jest on ważny to chyba nikt nie ma wątpliwości, ponieważ wpływa na dobrą widoczność, co bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo. Powinien być z materiału, który jest odporny na zarysowanie, nie paruje oraz z łatwością się otwiera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *