Kupno,  Motocykle

Jaki motocykl kupić? Nowy czy używany?

Decyzja o kupnie motocykla powinna być dobrze przemyślana. Przede wszystkim ze względu na koszty. A te są nie tylko jednorazowe, ale również musimy pamiętać o paliwie, serwisach, częściach motocyklowych i tak dalej. Wszystko też zależy od budżetu, jakim dysponujemy. W końcu nawet jeśli ktoś jest zwolennikiem kupowania wszystkiego co nowe, to niekoniecznie może go być stać na taki wydatek. A ten potrafi być całkiem spory. Bo za kilkanaście tysięcy złotych jesteśmy w stanie kupić wyłącznie używany motocykl, który wyszedł z taśmy produkcyjnej około czterech lat temu. I to właśnie na ten wariant może sobie pozwolić zdecydowana większość pasjonatów motocykli. Ale my postanowiliśmy przedstawić plusy i minusy zarówno nowych motocykli, jak i takich, które pochodzą z rynku wtórnego…

 

Zalety posiadania nowego motocykla

Pierwsze co nasuwa się na myśl, gdy mówimy o nowych motocyklach jest ich niska awaryjność. W końcu wszystko jest w nich nowe więc ryzyko tego, że coś ulegnie zepsucie jest bardzo niskie. Innymi słowy wszystko działa perfekcyjnie i nie ma do niczego żadnych zastrzeżeń. Dzięki temu mamy spokojną głowę i nie tracimy nerwów na próbach samodzielnej naprawy kilku- bądź kilkunastoletniego motocykla, które mogą się zdarzać dość regularnie. A finalnie często okazuje się, że i tak bez pomocy mechanika się nie obędzie. Natomiast w przypadku nowiutkich motocykli, nawet jeśli jakimś cudem coś by nie działało tak, jak powinno, to mamy przecież gwarancję. A ona daje nam bezpieczeństwo, że za naprawę, czy wymienione części motocyklowe nie zapłacimy ani złotówki.

Motocykl z drugiej ręki

Kiedy decydujemy się na zakup motocykla używanego, musimy wziąć pod uwagę to, że już na starcie będziemy musieli ponieść dodatkowe koszty, które związane są z wymianą części eksploatacyjnych. Oczywiście nie wszystkich, ale niektóre poleca się wymienić. Co się do nich zalicza? Przykładowo jest to wymiana oleju z filtrem, świecy, czasami dochodzi do tego regulacja zaworów czy chociażby serwis gaźników. Wówczas będziemy musieli zostawić kilkaset złotych w serwisie lub u mechanika. Tak naprawdę należy pamiętać, że im nowszy motocykl i bardziej skomplikowany technologicznie, tym koszty będą wyższe. Dlaczego? Bo często trzeba bazować na oryginalnych częściach, ponieważ chińskie, które automatycznie byłyby dużo tańsze są najzwyczajniej w świecie niedostępne. A co z zamiennikami? Co prawda zamienne części motocyklowe do nowszych modeli jednośladów są dostępne, ale ich cena też nie należy do najbardziej przystępnych. Podsumowując posiadanie zarówno nowych, jak i używanych motocykli ma swoje plusy, ale również trzeba się liczyć z małymi minusami. Dlatego przed zakupem warto przemyśleć wszystkie za oraz przeciw i dopiero po dogłębnej analizie podjąć decyzję odnośnie tego, na co się zdecydować. Tym bardziej, że zazwyczaj jest to zakup na lata. Bo jednak większość osób przyzwyczaja się do swoich jednośladów i nieczęsto oraz niechętnie wymienia je na inne modele.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *