Kask,  Motocykle

Jaki kask motocyklowy wybrać? Rodzaje kasków

Aby móc cieszyć się komfortem jazdy, nie wystarczy być w posiadaniu dobrej klasy motocyklu. Równie ważne są różnego rodzaju akcesoria motocyklowe oraz strój. Dopiero kiedy wszystko tworzy zgrany duet możemy mówić o sukcesie i cieszyć się z możliwości, jakie dają przejażdżki jednośladem… Tak naprawdę pod hasłem akcesoria motocyklowe może się kryć bardzo wiele rzeczy. Przykładowo może to być chociażby dostępna w naszym sklepie internetowym osłona zbiornika paliwa, torba na najpotrzebniejsze przedmioty oraz kask. Ten ostatni jest ogromnie istotny, ponieważ dba o nasze bezpieczeństwo w razie ewentualnego upadku i uderzenia głową o podłoże. Nie jeden motocyklista zawdzięcza jemu życie, ponieważ gdyby go zabrakło nawet z pozoru niegroźna sytuacja mogłaby się zakończyć tragicznie. Jednak kask kaskowi nierówny, o czym z pewnością wie każdy doświadczony motocyklista. Żeby odpowiednio spełniał swoje zadanie, a przy tym nie uciskał i nie powodował żadnego dyskomfortu musi być on dobrze dobrany. Tylko wtedy motocyklista praktycznie nie będzie go czuł i w pełni będzie mógł skupić się na jeździe i adrenalinie, jaką wytwarza… Dlatego też warto posiadać pewne przydatne informacje o kaskach, szczególnie jeśli przymierzamy się do jego zakupu. Dla osób, które jeszcze nie wgłębiały się w temat i być może wybierają swój pierwszy w życiu kask, ważną informacją jest to, że wyróżniamy aż cztery podstawowe rodzaje kasków. Jakie? Integralne, otwarte, crossowe oraz szczękowe. Zdajemy sobie sprawę, że same nazwy kompletnie nic nie mówią, dlatego poniżej postaramy się omówić pokrótce każdy z rodzai kasków, aby następnie ułatwić wybór takiego, który dla danego motocyklisty będzie najlepszy.

 

Kask integralny i szczękowy

Najpopularniejszy, a zatem najczęściej kupowany  jest kask integralny. Jego ogromną zaletą jest monolityczna budowa, która sprawia, że kask ten plasuje się na pierwszym miejscu wśród kasków pod względem bezpieczeństwa. Dodatkowo cechuje go lekkość oraz dobre wygłuszenie. Dzięki temu sprawdza się zarówno podczas szybkiej jazdy motocyklami o dużej pojemności, jak i modelami szosowymi czy turystycznymi… Decydując się głównie na jazdę po mieście dobrym wyborem będą kaski szczękowe. Charakteryzuje je blenda przeciwsłoneczna i zazwyczaj podwójna homologacja. Ich zaletą jest to, że zatrzymując się na krótki postój, zakup wody czy tankowanie nie musimy ich zdejmować, a dzieje się tak za sprawą podnoszonej szczęki. Wystarczy, że ją podniesiemy i możemy swobodnie się komunikować, podczas gdy kask cały czas pozostaje na głowie.

 

Kask otwarty i crossowy

Kask otwarty ze względu na swoje male rozmiary, niską wagę i bardzo dobrą wentylację idealnie nadaje się do miejskiej jazdy latem. Często sięgają po niego posiadacze chopperów oraz cruiserów. Jednak nie wszyscy lubią taki otwarty kask, który pozbawiony jest szczęki. Jego przeciwnicy oprócz względów bezpieczeństwa podają również, że przy niezbyt długiej szybce jazda jest po prostu mało komfortowa. Powodem jest uderzający w twarz pęd powietrza, a niekiedy także owad czy kamyk… A co z kaskami crossowymi? Te będą sprawdzały się supermoto oraz w terenie. Ale trzeba pamiętać, że obowiązkowo należy zakupić do nich gogle, które zabezpieczą oczy. Wizualnie kask crossowy odznacza się wydłużonym kształtem oraz mocno zabudowaną szczęką. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *